Sivas'a En Ucuz Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Sivas Uçak Bileti

Sivas'a En Ucuz Uçak BiletiSivas Nüfusu: 623.824
Sivas Yüzölçümü: 2.768 km²

SİVAS TARİHİ

Şehrin tarihi Anadolu’da bir çok şehirde olduğu gibi Hititler ile beraber başlamaktadır. Şehri yöneten ilk devlet olarak göze çarpan Hititler zamanla güçsüzleşti ve bölgedeki hakimiyetini kaybetti. Onun yerini doldurmak için ise Bâbil, Asurlular, Sami kavimleri ve kısa bir müddet Sakalar bölgede egemenlik kurmaya çalışmış fakat uzun soluklu bir fetih gerçekleştirilmemiştir. Hititlerden sonra bölgede aktif olarak rol almaya başlayan Frigler ve Lidyalılar, hakimiyetlerini Perslerin bölgeye gelmesine kadar sürdürmüşlerdir. Persler ile birlikte farklı bir kültür tarafından yönetilmeye başlanan Sivas, Büyük İskender tarafından komuta edilen Makedonya Krallığı ordularında ele geçirilmiştir. Anadolu’ya gelerek hızla yayılan Romalılar tarafından Sivas Perslerin elinden alınmış ve Pers İmparatorluğu’nun yıkılmasının önü açılmıştır. Zamanla ikiye ayrılan Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki toprakları Bizans adı altındaki Doğu Roma İmparatorluğu kontrolüne geçiştir. Dönem dönem bölgeye ve şehre çok sayıda akın düzenlenmiş fakat Sivas’ın hakimiyeti Selçuklular gelip alana kadar Bizans’ta kalmıştır. Zamanla bölgede hakimiyetini kuran ve çevresine genişleyerek devam eden Osmanlı, Sivas ve dolaylarını fethetmeyi başarmıştır. 1400’de Timur tarafından istila edilmiş olsa da 1403 yılında tekrardan Osmanlı toprağına katılmıştır. 1400 tarihinden sonra da bir daha istila edilememiş bir şehirdir.

SİVAS İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde kara iklimi hakimdir. Sivas çevresinde kara ikliminin etkisiyle birlikte yaz ayları son derece sıcak ve kurak geçerken, kış ayları soğuk yağışlıdır.Yıllık ortalama 30 gün boyunca kar yağışı olur ve yağan kar 70 günden uzun bir süre yerde kalır. Şehrin yayla ve platoları yaz aylarında gerçekten yemyeşil ve son derece hoş bir görüntüde iken, kışları bozkır görünümüne bürünürler.Şehrin genel bitki örtüsü de bozkırdır, ormanlık alanlar son derece azdır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Sivas 4 Eylül Kongre Binası: Kurtuluş Savaşı sırasında Sivas’ta yapılan kongre ülkemiz açısında çok büyük önem arz etmektedir. Bu önemli toplantının yapıldığı, bağımsızlık kararının alındığı Sivas 4 Eylül Kongre Binası, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Dönemin zorlu şartlarını bir nebzede olsa anlayabilmek için, herkesin ziyaret etmesi gereken özel yerlerden birisidir. Ayrıca müze içerisinde o dönemden kalma silahlar, kıyafetler ve diğer eşyalar sergilenmektedir.

Divriği Ulu Cami: Mengücekoğullarından Ahmet Şah ile eşi Melike Turan tarafından 1228 yılında yaptırılan bu cami, duvarlarının yapısı ve kapılarındaki ince elişi süslemeleri ile dikkat çeken bir camidir. Görsel açıdan son derece güzel bir görüntüye sahip olan cami, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girecek adar eşsiz ve nadir bir yapıdır.

Sivas Gök Medrese: Sivas’ın en önemli, simge yapılardan birisidir Sivas Gök Medrese. Yapıldığı dönem Anadolu Selçuklu dönemidir ve Selçukluların tüm mimari özellikleri bu yapı üzerinde görülebilmektedir. Dışarıdan bakıldığında Orta Çağ Avrupa’sı mimarisini andıran görüntüsü ile oldukça dikkat çekici ve herkes tarafından merakla izlenen bir yapı olmayı başarmıştır.

SİVAS HAVAAALANLARI

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, bir diğer ismiyle de Sivas Havaalanı 1957 yılında askeri amaçlarla kullanılmak üzereye inşa edilmiş bir havaalanıdır. 1990 yılında terminal binasının inşa edilmesiyle birlikte sivil uçuşlara izin verilen havaalanı günümüz şartlarında oldukça modern bir tesistir. Yapılan çalışmalar sayesinde yıllık ortalama 2.000.000 kapasiteye ulaşan havaalanı hem iç hem de dış hat seferlerine hizmet verebilmektedir.

Sivas uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Sivas uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan Sivas, Neolitik Çağ’ a ait yüzlerce bulguya sahip bir il. Şehir de Selçuklu ve Osmanlı zamanlarına ait eserler bulunuyor. Sivas’ ın yöresel tatları arasında en çok öne çıkan Madımak yemeği ve Ekşili Köfte. Kangal köpeği ile ünlü bu şehir, Osmanlı-Rus savaşından sonra yerleşen yöresel Çerkez ve Kafkas insanları ile tanışmanız da mümkün. Sızır şelalesi, Sivas’ ın doğa harikalarından yalnızca biri. Yıldızeli yolu üzerindeki Yıldız nehrini de mutlaka görülecekler listenize ekleyin. Siz de bu Anadolu şehrini keşfe çıkacaksanız, Alo Bilet Hattı Sivas uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.