Sıkça Sorulan Sorular | AloBiletHatti.com

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl bilet alabilirim?

www.alobilethatti.com İnternet üzerinden yapılan online bilet satın alma işlemleri sadece Visa, Master Card Kredi kartları ile, Havale işlemi ile ve satış ofislerimizden yapılabilmektedir. Ayrıca 0850 250 22 66 numaralı çağrı merkezinden satın alabilirsiniz. Biletler düzenlendiği andan itibaren 1 yıl geçerlidir.Biletlerin kullanım, rezervasyon değiştirme, iptal vb. hakkı, sadece biletin üzerinde adı – soyadı yazılı kişiye aittir ve bu hak hiç bir şekilde devredilemez.

Kimlik olarak neler kullanılır?

Nüfus Cüzdanı, Orijinal Nüfus Kayıt Örneği, Ehliyet, Pasaport, Evlilik Cüzdanı, Yeni Doğmuş bebekler için Hastane Doğum Raporu- Doğum Belgesi

Bilet satışlarından komisyon, hizmet bedeli alıyor musunuz?

Bilet müşterilerinden hizmet bedeli alınmaktadır.

Kaç yaşına kadar Öğrenci Kimliği kullanılabilir? Hangi havayollarının öğrenci uygulaması mevcuttur?

13 yaşını doldurmuş 24 yaşını doldurmamış yolcular havalimanında öğrenci kimliğini ibraz edebileceklerse öğrenci indiriminden yararlanabilirler.. Anadolujet ve Thy’nin iç hat bütün uçuşlarında Pegasus’un ise sadece Kıbrıs uçuşlarında öğrenci indirimi geçerlidir… Aynı zamanda Atlas jet havayolunun 12-20 yaş arası gençlik indirimi bulunmaktadır.

Asker olduğunu belirten yolcular askeri kimlikle uçabilir mi? Hangi havayollarının asker indirimi mevcuttur?

Asker yolcuların kimlikleri askeriyeden alındığı ve kendilerine askeri kimlik verildiği için asker yolcularımız askeri kimlik ile uçuşa katılabilirler. THY‘nin promosyon hariç tüm iç hat uçuşlarında asker indirimi mevcuttur. İndirim oranı vergisiz tutar üzerinden %25 dir. Pesagus da ise Kıbrıs dönüşlerinde asker indirimi uygulanır.

PNR Kodu Nedir? Ne işe yarar?

Pnr(pessenger name record)= “yolcu isim kaydı” anlamı taşımaktadır.. uçuş bilgilerine daha kolay ulaşmanın en kısa yoludur. www.alobilethatti.com üzerinden satın alınmış tüm biletlerin görüntülerine ulaşmamız mümkündür.

Evcil Hayvan Prosedürü nedir?

Evcil hayvan tanımına sadece kuş, köpek ve kedi girer ve kabin içinde 55x40x20 cm ölçülerinde, yolcularımızın temin ettiği kutularda taşınabilirler. Yolcu, evcil hayvanın sağlık belgesini, aşı kağıdını ve kimliğini yanında bulundurmalıdır. Evcil hayvanın toplam ağırlığının kafesi dahil 5 kg’ı geçmemesi gerekmektedir. Evcil hayvan taşıma ücreti havalimanında ödenir. Evcil hayvan talebi tarafımızdan önceden havayoluna bildirilmelidir.

Business Sınıf Bileti hangi havayollarında geçerlidir?

Türk hava yolları ve atlas jet de business class uygulaması mevcuttur. Business class biletler sistem üzerinde ismi ile yer alır fiyatın yüksek olması yolcunun business uçacağını göstermez.

Aktarmalı uçuşlar nasıl yapılır?

Havayolunun kendi bağlantısını verdiği aktarmalı uçuşlarda bagaj ilk kalkış noktasından teslim edilir son varış noktasında alınır. Aktarmalı uçuş için aktarılan havalimanında check-in gerçekleştirmeye gerek yoktur. Aktarma noktasında bir uçaktan inip diğerine binilmesi yeterlidir. Aktarmalı bilet satışı gerçekleştirirken minimum bekleme süresinin iç hatlarda 1 saat 15 dakika dış hatlarda 2 saat olmasına dikkat edilmelidir.

İptal edilen biletlerde iade süreci kaç gün içerisinde tamamlanır?

İptal edilen biletin havayolundan yolcu hesabına geçiş süresi banka prosedürleri gereği 7 ial 10 iş günüdür.

Hangi Havayollarının ücretsiz servisleri mevcuttur?

Atlas ve Onurair hava yollarının bir çok şehirde ücretsiz servisi bulunmaktadır. Bilet kesme aşamasında servis noktaları saatleri hakkında bilgi edinilebilir. Diğer hava yollarının servis imkanı bulunmakta fakat ücret karşılığında hizmet sağlanmaktadır.

Check-in nedir? Süresi ne kadardır?

Havalimanında kimlik bilgilerinin doğrulandığı kontuar bölümünde koltuk seçme işlemidir. Check-in işlemi uçağın kalkmasına iç hatlarda 30 dakika kala dış hatlarda 45 dakika kala kapanır ve Check-in’e yetişemeyen yolcular tüm haklarını kaybeder.

Havayolu uçuşu iptal ettiğinde müşterinin hakları nelerdir?

Havayolu operasyon nedenlerden dolayı sefer iptali sefer saat değişikliği yapma hakkına sahiptir ve bu tarz durumlarda yolcuya biletini cezasız iade alma veya değiştirme hakkı verir fakat bu işlemleri 1 defaya mahsus yapabilirler. Cezasız değişiklik yapacağı gün gene havayolu şirketinin belirleyeceği gün arasında olmak zorundadır. Aksi durumda biletin kuralları geçerli olacaktır.

Havayollarının Bagaj ve el bagajı Uygulaması nasıldır?

Her havayolunun farklı bagaj uygulaması mevcuttur. Her yolcunun 1 parça bagaj hakkı vardır. thy ve atlas jet 20 kilo diğer havayollarının 15 kilodur. El bagajı maximum 7 kilo olabilir ve içesinde uçak içine alınmayacak maddelerin sıvıların bulunmaması gerekir.

Transit Vize nedir? Nasıl temin edilir?

Bir ülkeye seyahatiniz öncesinde başka bir ülkede duraklama yapmanız gerekiyorsa, duraklama yapacağınız ülke için almanız gerekli olan vizeye Transit Vize denir. Bazı ülkeler, havaalanından çıkmadığınız sürece transit vize zorunluluğu getirmezken, bazı ülkeler de birkaç güne kadar olan duraklamalarda vize uygulamasında bulunmaz. Bilet satışı gerçekleştirmeden önce, duraklama yapılacak ülkelerin Transit Vize koşullarını öğrenmek ve yolculara bu yönde bilgi vermek gerekmektedir.