Stavropol Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Stavropol Uçak Bileti

stavropolStavropol Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Rusya’ya bağlı şehirler arasında yer alan Stavropol oldukça eski bir tarihi dokuya sahiptir. Şehirdeki tarihi mekânları ziyaret etmek isteyen kişiler karayolu ya da havayolu ulaşımını tercih edebilirler. Fakat havayolu ile daha hızlı ve kolay bir şekilde şehre varılabileceğinden çeşitli havayolu firmalarının bilet fiyatları araştırılabilir. Alo Bilet Hattı üzerinden şehre sefer düzenleyen firmaların uçuş günleri ve saatleri görüntülenebilir. Site ziyaretçileri akıllarına yatan programa göre uçak bileti satın alabilirler. Ayrıca Alo Bilet Hattı tarafından düzenlenen indirimli uçak bileti kampanyalarından da faydalanılabilir.

Stavropol Hakkında Bilgiler

Rusya’nın güney bölgesinde özerklik statüsüne sahip olan Stavropol Krayı’nın tarihi 1777 yılına dayanmaktadır. Bölgede birçok kale ve tarihi yerleşim mekânı bulunmaktadır. Kraylığın başkenti olan Stavropol ekonomik faaliyetler açısından genellikle kimyasal madde üretimi ve giyim malzemeleri üretimi ile meşgul olmaktadır. Hazar Denizi, Azak Denizi ve Karadeniz’in neredeyse ortasında bulunan şehir uzun yıllar ulaşım yollarının kesiştiği bir nokta olarak işlemiştir. Fakat bölgeye yapılan Rostov-Bakü demiryoluna Stavropol’un dâhil edilmemesi bölgenin gelişimini olumsuz etkilemiştir. Şehrin isminin anlamı “haç şehri” olarak tercüme edilse de bölgede daha yoğun bir nüfusa sahip olan Çerkezler buraya “şetkale” ismini vermişlerdir.

Stavropol Nüfusu: 398.000
Stavropol Yüzölçümü: 66 km2

Stavropol İklimi

Karasal iklimin etkili olduğu bölgede deniz etkisi de kendini göstermektedir. Fakat kış aylarında kuzey bölgelerden gelen soğuk hava dalgaları şehirde sert kışların yaşanmasına neden olmaktadır. Şehrin karlı ve soğuk geçen kış ayları kısa sürdüğü için bahar ve yaz ayları oldukça geniş bir zaman dilimini kapsamaktadır. Yaz aylarında deniz etkisi nedeniyle nemli ve sıcak bir havaya sahip olan şehirde yakıcı sıcaklar görülmez. Bu nedenle ziyaret etmek için bu aylar tercih edilebilir.

Stavropol Mutfağı

Bölgede yoğun bir nüfusa sahip olan Çerkezler mutfak kültüründe oldukça etkili olmuşlardır. Baskın Rus kültürünün de etkilerinin görüldüğü bu şehirde en fazla tüketilen besin mısır unundan yapılan ekmektir. Bunun haricinde çeşitli isimlendirmelerle mantı, börek, çorba türleri bölgenin mutfak kültürünü zengin kılmaktadır. Çerkezlere has böreklerden biri olan Haluş Türkiye genelinde Çerkez derneklerinin etkinliklerinde de tanıtılmaktadır. Tatarların çiğ böreğine benzeyen Haluj oldukça lezzetli ve tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Stavropol’da Gezilip Görülecek Yerler

Yerel halk kültürünün giyim, kuşam, yaşayış şekillerinin sergilendiği Prozritelev and Prave State Museum of Local Lore şehri ziyaret eden kişilerin uğrayabileceği alanlar arasındadır. Aile mekânı olarak Zafer Parkı göz alıcı peyzajların yer aldığı, yerli halkın bir araya geldiği sosyal bir alan olarak dikkat çekmektedir. Buraya benzer bir alan olarak da Central Park şehir içinde gezintiye çıkan insanların güzel vakit geçirebilecekleri doğayla iç içe bir deneyim sunan etkileyici alanlardan biridir. Sanatseverler için ise Stravropol Academic Drama Theater iyi bir tercih olacaktır.