Tarihi Cihangir Camisi Kim Tarafından İnşa Ettirilmiştir? - Alobilethatti.com

Tarihi Cihangir Camisini Kim İnşa Etti?

Cihangir Camii

Cihangir Camii

İstanbul’un en önemli tarihi camilerinden biri de hiç kuşkusuz Beyoğlu semtinde yer alan tarihi Cihangir camisidir. Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli şaheserlerinden olan Cihangir camii özellikle görkemli dış görünümü ile görenleri kendine adeta hayran bırakmaktadır. Oldukça renkli motifler ile de dizayn edilmiş olan tarihi Cihangir camisinin birçok özelliği bulunmaktadır.

Beyoğlu semtinin de önemli tarihi camilerinden olan tarihi Cihangir camisi aynı zamanda Beyoğlu semtinin en işlek bölümünde yer alması nedeniyle de günün her saatinde birçok yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Geniş ve görkemli bir avluya da sahip olan tarihi Cihangir camisinin bir özelliği de İstanbul ilinin en gözde tarihi yapıları arasında ilk sıralarda yer almasıdır.

 

Cihangir Camii’nin Tarihi

İstanbul ilinin gözde tarihi camilerinden olan Cihangir camisi İstanbul ilinde yer alan diğer birçok tarihi camilerde olduğu gibi Osmanlı Devleti tarafından inşa ettirilmiştir. Beyoğlu semtinin Cihangir kısmında yer alan tarihi Cihangir camisi Osmanlı İmparatorluğu hükümdarlarından Kanuni Sultan Süleyman Han tarafından Osmanlı şehzadelerinden olan şehzade Cihangir adına inşa ettirilmiştir. Şehzade Cihangir ile sıkı bir dostluğu bulunan Kanuni Sultan Süleyman Han şehzade Cihangir’e dostluğunu göstermek adına ve aralarındaki dostluğu daha da pekiştirmek adına şehzade Cihangir adını verdiği bir cami yaptırmaya karar vermiş ve caminin inşasının başlaması için dönemin ünlü mimarlarından olan mimar Sinan’a talimat vermiştir.

İnşasının 1559 tarihinde tamamlandığı tarihi Cihangir camisi geçmiş dönemlerde İstanbul’da meydana gelen şiddetli depremlere maruz kalarak birçok kez yıkılmış ve son olarak Osmanlı padişahlarından Sultan II.Abdülhamid han tarafından verilen talimatlar doğrultusunda tekrar inşa edilmiştir. 1889 tarihinde tekrar inşa edilen tarihi Cihangir camisi 1889 tarihinden günümüze kadar tüm özelliklerini koruyabilmiş ve bu sayede Beyoğlu semtinin en fazla ilgi gören tarihi yapılarından biri haline gelmiştir.

Cihangir bölümünde yer alan tarihi Cihangir camisi günün belirli saatlerinde dolup taşmakta ve camiye yalnız ibadet amacıyla değil ayrıca caminin tüm bölümlerinin daha yakından incelenmesi amacıyla günün belirli saatlerinde ziyaretler düzenlenmektedir. İstanbul ilinin tarihi arşivinde de önemli bir konuma sahip olan tarihi Cihangir camisinin görülmeye değer birçok nitelikleri bulunmaktadır. Yolunuz İstanbul iline düştüğünde Beyoğlu semtinde yer alan tarihi Cihangir camisini gezip görmenizi tavsiye etmekteyiz.