Tarihi Dolmabahçe Camisi - Alobilethatti.com

Tarihi Dolmabahçe Camisi

dolmabahce-camiiİstanbul ilinin en önemli tarihi camilerinden biri de tarihi Dolmabahçe camisidir. Ülkemizde yer alan diğer birçok tarihi yapılarda olduğu gibi şık ve estetikli bir niteliğe sahip olan tarihi Dolmabahçe sarayı aynı zamanda birçok özelliği sayesinde de İstanbul ve Türkiye’nin en gözde tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Ülkemizde yer alan diğer birçok tarihi yapılar gibi çok eski dönemlerde inşa edilen tarihi Dolmabahçe sarayı bu sebeple İstanbul ilinin de en eski tarihi yapılarından biri olmuştur.

Osmanlı sultanlarından sultan Abdülmecid Han’ın annesi tarafından temelleri attırılan tarihi Dolmabahçe sarayı temellerinin atılmasından bir müddet sonrasında sultan Abdülmecid Han’ın annesinin vefat etmesi üzerine oğlu sultan Abdülmecid han tarafından inşası tamamlanmıştır. İstanbul ilinin de yer alan diğer birçok tarihi camilerde olduğu gibi büyük ve şık tasarımlı bir avluya sahip olan tarihi Dolmabahçe Camisinin önemli özelliklerinden biri de dönemin ünlü mimarlarından olan ve birçok Osmanlı eserlerinde imzası bulunan ünlü mimar Garabet Balyan tarafından inşa edilmiş olmasıdır.

Yukarıda da belirtildiği üzere oldukça estetikli bir görünüme sahip olan tarihi Dolmabahçe Camisi aynı zamanda görkemli görünüşü sayesinde İstanbul sakinlerini ve yabancı turistleri kendine hayran bırakmaktadır. İnşa tarihinden günümüze kadar ibadete açılan tarihi Dolmabahçe Camisi en önemli özelliklerinden biri de inşa süresinin yaklaşık 2 yıl sürmesi ve bu durum ise İstanbul ilinde yer alan diğer birçok tarihi camilerde olduğu gibi tarihi Dolmabahçe caminin de özenilerek inşa edilişinin açık göstergesidir. 23 Mart 1855 tarihinde ibadete açılan tarihi Dolmabahçe Camisi günümüzde İstanbul ilinin en fazla ibadet edilen tarihi camileri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte oldukça da geniş bir alana inşa edilmiş olan tarihi Dolmabahçe Camisi aynı zamanda çok geniş bir ibadet avlusuna da sahip olduğundan çok sayıda insanı ağırlamaktadır.

Dolmabahçe Camisinin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği üzere tarihi Dolmabahçe camisinin birçok özellikleri bulunmaktadır. Tarihi Dolmabahçe camisinin başlıca özellikleri şunlardır.

  • Geometrik bir yapıya sahiptir.
  • Bazı kısımları ve hünkar kısmı birbirinden farklı niteliklerde inşa edilmiştir.
  • Oldukça yüksek ve estetikli bir kubbesi bulunmaktadır.
  • Hünkar kısmı dikdörtgen şeklinde olup caminin diğer birçok bölümlerine nazaran daha alçakta yer almaktadır.
  • Hünkar kısmı ile caminin diğer bölümleri birbiriyle bitişmektedir.
  • 1948 tarihinden sonraki dönemlerde ibadete açılmıştır.
  • 27 Mayıs askeri darbesinden bir müddet sonrasında tekrar ibadete açılmıştır.
  • Oldukça şık bir tasarıma sahip olmaktadır.
  • Aynı zamanda heybetli bir görünümü bulunmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği üzere birçok özelliği bulunan tarihi Dolmabahçe Camisi tarihinde ilk olarak  27 Mayıs tarihinde meydana gelen askeri darbe sonucunda ibadete kapatılmış ve askeri darbenin son bulması sonucunda tekrar ibadete açılmıştır. 27 Mayıs döneminden sonra ibadete açılan tarihi Dolmabahçe Camisi yukarıda maddeler halinde belirtilen özellikleri sayesinde Türkiye’nin en gözde tarihi camilerinden biri olmuştur.