Tiran Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Tiran Uçak Bileti

tiranTiran Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

İnternet sitesi üzerinden yapılan bilet alışverişleri son dönemde oldukça popüler. Bu doğrultuda birçok kişi biletlerini çeşitli internet siteleri üzerinden alarak kısa sürede alışverişlerini tamamlıyor. Bunun için kişilerin ilk adresi alo bilet hattı sitesi oluyor. Kişiler siteye girdikten sonra gidecekleri şehre ait uçak bileti alışverişleri için araştırmalarını yapıyorlar. Sonrasında karşılarına çıkan bilet seçenekleri arasında kendileri için en uygun olan biletleri seçerek ödeme işlemlerine geçiliyor. Ödeme işlemlerinde site birçok farklı seçenek sunarak ziyaretçilerin zorluk yaşamamasını sağlıyor.

Tiran Hakkında Bilgiler

Arnavutluk’un en büyük şehri olan Tiran, aynı zamanda kurulduğu günden beri başkentidir. Şehrin kuruluş dönemi Osmanlı İmparatorluğu’na dayanır ve bu dönemden günümüze kadar çok sayıda eser gelmiştir. Şehir çok büyük olmasa da tarihle dolu bir şehir olduğu söylenebilir. Şehre giden ziyaretçiler 1-2 gün içerisinde şehri rahatlıkla gezebilirler.

Tiran Nüfusu: 418.495

Tiran Yüzölçümü: 41,8 km2

Tiran Tarihi Hakkında Bilgiler

1614 senesinde Süleyman Paşa tarafından kurulan şehir, kısa süre içerisinde gelişmeye başladı. İlk olarak şehre camiler ve külliyeler kurularak Osmanlı kültürü şehre tamamen yerleştirildi. O dönemde oldukça önemli bir ticaret merkezi haline dönüşen şehir Balkan Savaşları’na kadar Osmanlı himayesinde kaldı. 1912 senesinde gerçekleşen savaşlardan sonra Osmanlı şehirdeki himayesini kaybetti. Bu tarihten 8 sene sonra 1920’de Arnavutluk bağımsız bir ülke olarak kuruldu ve başkent olarak da Tiran seçildi. 1967 senesinde şehirde yer alan camilerden çoğu yıkıldı ve Osmanlı’nın izleri silinmeye başladı.

Tiran’ın İklimi ve Bitki Örtüsü

Tiran’a gidecek olan kişiler karasal iklimin sert şartlarına alışmak zorundadır. Dağlar denize paralel olduğu için deniz iklimi şehre etki etmemektedir. Her ne kadar denize yakın bir şehir olsa da denize kıyısı bulunmayan Tiran,   karasal iklimin etkisi altında kalır. Bu doğrultuda yaz ayları oldukça sıcak geçerken kış ayları yağışlı ve soğuk geçer. Kış aylarında şehre giden ziyaretçi sayısı azalmaktadır. Genellikle kişiler Mart ayından itibaren şehre gitmeye başlar. Yaz ayları şehir nüfus açısından en kalabalık dönemini yaşamaktır.

Tiran’ın Lezzetli Yemekleri

Şehri uzun süre Osmanlı’nın etkisi altında kalınca mutfağı da bundan direkt olarak etkilenmiştir. Bizlerin mutfağındaki birçok yemek şehrin mutfağında da yer almaktadır. Bunun dışında farklı hamur işleri ve et yemekleri de bulunur. Ancak bu yemekler de baharatlı olması ve genellikle yanında belirli miktarlarda sebze kullanılması ile birlikte Türk mutfağına oldukça fazla benzemektedir.

Tiran’ın Gezilecek Yerler

Ucuz uçak bileti alarak şehre giden kişiler ilk olarak Ulusal Tarih Müzesi’ni ziyaret edebilirler. Müze içerisinde şehrin tarihi, en küçük ayrıntılarına kadar aktarılmaktadır.  Bu sayede tarihi hakkında resimler ve eserler ile birlikte daha rahat bilgi edinilebilir. Bunun yanında İskender Bey Meydanı da gezilmesi gereken yerler arasında yer alır.