Tokat Uçak Bileti Fiyatları - Alobilethatti.com

Tokat Uçak Bileti

Tokat Uçak Bileti FiyatlarıTokat Nüfusu: 598.708
Tokat Yüzölçümü: 9.958 km²

TOKAT TARİHİ

Köklü bir geçmişten bahsedebileceğimiz şehirlerden birisi olarak Tokat’ta kültürel mirasın oluşmasından en büyük rolü oynayan devlet olarak Anadolu’da ilk siyasi birliği sağlayan Hititleri görebiliyoruz. Hititler bölgede uzunca bir dönem etkin olmayı başarmış, aynı zamanda da şehrin inşasında büyük rol oynamışlardır. Şehrin M.Ö. 8.y.y.’da Kimmerler ve İskitlerin istilasına uğradığı bilinmektedir. Sonraki dönemde Perslerin Anadolu’ya başlayan akınları Tokat’a kadar uzandı ve şehrin kontrolü Perslerin eline geçti. Bir müddet Pers idaresi altında hayatına devam eden şehir, Büyük İskender komutasındaki Makedonya Krallığı’nın Anadolu’ya gelerek neredeyse tüm Anadolu’yu ele geçirdiği dönemde Makedonlar tarafından alınan yerlerden birisi olmuştur. Makedon kültürünün de etkilerinin görülebildiği şehri daha sonraki süreçte Makedonya Krallığı yıkıldığında bölgeye Kapadokya Krallığı ile Pontus Krallığı hakim olmuştur. Roma İmparatorluğu tarafından Anadolu’da başlatılan hızlı ilerleyiş sonucu Roma İmparatorluğu’nun topraklarından birisi olan Tokat, imparatorluk ikiye bölündükten sonra Bizans bayrağı altında yaşamına devam etmiştir. İlerleyen dönemlerde çokça iktidar savaşına sahne olan şehir, Selçuklu idaresi altına girerek Türkleşmeye başlamış, sonraki dönemlerde ise Osmanlı toprağı olarak önemli bir merkez haline gelmiştir.

TOKAT İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Tokat’ta Karadeniz iklimi ile İç Anadolu ikliminin karışık bir hali görülmektedir. Güney kesimlerde genel olarak iklimin daha sert olduğu söylenebilir. Kıyıya doğru gidildikçe de bu sertlik yavaşça azalmaya başlamaktadır. Şehir iklim türünün özelliklerinden birisi sonucu yılın her döneminde yağış almaktadır. Şehrin genel iklimi ile ilgili olarak karasal iklim ağır basıyor denilebilir. Çukur vadilerde yaz aylarında çok sert bir iklim yaşanmaktadır. Oldukça yüksek sıcaklar görülmektedir. Tokat’ın % 50’lik kemsi ormanlar ve fundalıklarla kaplıdır. Yani bitki örtüsü ve orman açısından zengin sayılabilecek bir şehirdir. Şehirdeki ormanlık alanlar daha çok Reşâdiye ve Niksar sınırları içindedir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Tokat Kalesi: Tokat’a geldiğinizde ilk olarak görmenizi önerecekleri yer Tokat Kalesi’dir. Son derece sıra dışı bir yapıya sahip olan kale, dış kısımlarda bulunan kayaların doğal oluşum olması ve sadece iç taraflardaki odaların insan eliyle yapılmış olmasından dolayı farklı bir kaledir. Kalede ilk olarak yaşan topluluğun Komana Pontikalı Hristiyanları olduğu sanılmaktadır. Bunun yanı sıra kalenin M.S. 5 ve 6. y.y. civarında yapıldığı tahmin ediliyor.

Ballıca Mağarası: Son derece etkileyici bir görselliğe sahip olan mağara, içinde bulunan sarkıt ve dikitleriyle dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra mağaranın astım hastalarına çok iyi geldiği bilinmekte olup bu yüzden civar illerden astım hastaları tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Selemen Yaylası: Çok güzel bir doğal güzellik olarak Selemen Yaylası yemyeşil doğası ile dikkat çeken ve insana huzur veren bir yerdir. Tokat’a gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

TOKAT HAVAALANLARI

Tokat Havalimanı, yapımına ilk olarak 1976 yılında başlanan tesis, dönemin siyasi olayları sebebiyle büyük bir sekteye uğramıştır. Uzan bir süre faaliyet gösteremeyen havaalanı 1995 yılında hizmete açılmıştır.

Tokat uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Tokat uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin Karadeniz ili olan Tokat, kaleleri ve mağaraları ile ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biri. Yöresel lezzetleri arasında Tokat Kebabı başı çekiyor. Pehli ve Tokat usulü sarma dolması da ziyaretçileri tarafından tercih edilen bir diğer yöresel tatlardan. Ballıca Mağarası, en gösterişli mağaralardan biri olarak gösterilmekte. Hanlara, kervansaraylara ve medreselere ev sahipliği yapan bu Karadeniz şehri seyahat planlarınızda mutlaka olsun. Siz de bu Karadeniz şehrini keşfe çıkacaksanız,  Alo Bilet Hattı Tokat uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.