Trabzon Uçak Bileti, Ucuz Trabzon Uçak Bileti Fiyatları

Trabzon Uçak Bileti

Uygun Trabzon Uçak BiletiTrabzon Nüfusu: 757.353
Trabzon Yüzölçümü: 4.662 km²

TRABZONUN TARİHİ

Trabzon antik yunan zamanında, takriben M.Ö. 700 lü senelerde, Yunanlılar aracılığıyla kurulmuş bir şehir. Yunancadaki ilk ismi Trapezus’tur ve günümüzdeki Trabzon ismi de bu kelimeden türemiştir. Trabzon isminin en az 2700 senelik bir tarihi mevcuttur.

Trabzon kurulduktan bir müddet sonra Perslerin, ardından da Romalıların hâkimiyeti altına girdi. Roma ve Bizans dönemlerini görüp geçiren Trabzon, 1204 senesinde Pontus devletinin başkenti haline gelmiştir.1461 ‘de Fatih Sultan Mehmet aracılığıyla fethedilen Trabzon’da Yavuz Sultan Selim şehzadeliğini gerçekleştirmiş, Kanuni Sultan Süleyman bu şehirde dünyaya gelmişti.

TRABZON İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

İlde Karadeniz iklimi görülür. Yaz aylarında serin ve kış ayları ise ılık, hemen hemen her mevsim yağışlı olur. Güneye dağlık kısımlara gidildikçe iklim sertleşmeye başlar. Kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde meydana gelen yağış yüksek bölgelerde ise kar haline dönüşür. Yıllık yağış oranı 730 mm ile 1680 mm arasında değişim gösterir.

Bol yağış görülen bu ilde gür bir bitki örtüsü bulunur. Ormanlara 2300 m yüksekliğe dek rastlamak mümkündür. Şehrin doğusunda önemli çay bahçeleri yer alır. Vilayet topraklarının yüzde 45’i orman, yüzde 33’ü ekili-dikili araziler ve geri kalan alanı ise çayır ve meralardan oluşmaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Trabzon Kalesi: bölgenin en iyi muhafaza edilmiş eseridir. Kent merkezinde ve denizden tepelere doğru yer almaktadır.

Sümela Manastırı: şehrin güneyinde, Ziganaların bir tepesinin yamacında bulunan bir manastır harabesi yer alıyor. Şehrin ahalisi buraya Meryem ana demektedir. Eski ismi ise Sümela Manastırı’dır.

Uzun göl: Trabzon’a 99 km ve çaykara kazasına 19 km mesafede deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte yer alan Uzungöl ve harika iklimi ile Alplerin sollamaktadır.

TRABZON HAVAALANLARI

1957 senesinde hizmete sunulmuştur. Ülkenin denize paralel tek havaalanıdır. Ek olarak kentte en yakın havalimanları içinde bulunmaktadır. Kent merkezine mesafesi 6km’dir.

Trabzon uçak bileti ücretleri için alo bilet hattı uçak biletleri sorgulama sayfasından onlarca havayolu firmaları içinden cebinize en cazip olanını tercih edebilir, anında ve rahatça satın alabilirsiniz.

Ülkenin Karadeniz bölgesinde bulunan bir kenttir. Samsun ile Batum kenti arasında bulunan Trabzon, yöresel lezzetleri ve giysileri ile kendine özgü yaşam tarzı olan bir şehirdir. Uzun göl, Sümela manastırı, Trabzon Ayasofya müzesi, Atatürk köşkü ve tarihsel konaklarıyla görülmesi arzulanan bir yer. Mıhlama, hamsili ekmek, fasulye turşu kavurması vb. Yöresel lezzetleriyle ünlü olan bu Karadeniz kentini görmeyi arzularsanız alo bilet hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en hesaplı Trabzon uçak biletlerini görebilir ve gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.