Uşak Uçak Bileti ve Kampanyaları - Alobilethatti.com

Uşak Uçak Bileti

Uşak Uçak Bileti ve KampanyalarıUşak Nüfusu: 346.508
Uşak Yüzölçümü: 5341 km2

UŞAK TARİHİ

Şehirle ilgili olarak yapılan araştırmalar sonucu, Anadolu’nun birçok yerinde olanın aksine, Uşak’ta Hititlerden önce yaşamış Luvi topluluğuna rastlanmıştır. Luvilerin bir süre için Uşak şehrini ve civar bölgeyi istila ettiği sanılmaktadır. Sonrasında ise Hititler şehre hakim olmuş ve uzunca bir süre hakimiyetlerini devam ettirmiştir. Hititlerde yaşanan iç karışıklıklar sonucu devlet bu bölgedeki etkinliğini kaybetmiş ve şehir Frikyalıların eline geçmiştir. Sonrasında ise Lidyalılar tarafından ele geçirilen şehir son derece önemli bir geçiş noktasıdır. Ege’yi Ortadoğu’ya bağlayan çok önemli bir ticaret yolu olan Kral Yolu şehir sınırları içinden geçmektedir. Bu yüzden de son derece önemli bir merkez haline gelmiştir. Şehri ilerleyen dönemlerde Persler ele geçirmiş ve şehrin inşasında önemli bir rol oynamışlardır. Anadolu’ya gelen Makedonya Krallığı, Büyük İskender komutasında neredeyse tüm Anadolu’da olduğu gibi Uşak şehrini ele geçirmeyi başarmıştır. Zamanla gücünü kaybeden v Büyük İskender’in ölümüyle birlikte dağılan Makedonya Krallığı’nın yerini ise Romalılar almış, Roma İmparatorluğu ikiye ayrılıp bölünene kadar da bu isim altında yönetilmişlerdir. Romanın ikiye ayrılması ile birlikte Bizans idaresine geçen şehri sonraki dönemlerde Selçuklular ele geçirmiş ve son olarak Osmanlı tarafından idare edilmiştir.

UŞAK İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde iklim özellikleri bakımında farklı bir yapı hakimdir. Uşak’ta Ege ve İç Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş iklimi görülmektedir. Fakat genel olarak karasal iklime daha yapın bir yapıdan söz edilebilir. Karasal iklimin sonucu olarak yaz ayları son derece sıcak, kış ayları ise uzun ve soğuk geçmektedir. Yağışlar genellikle kış aylarında görülürken yaz döneminde çok nadiren yağış gerçekleşir. Şehir bitki örtüsü bakımında fazla zengin değildir. % 35’lik bir kısım orman ve fundalıklarla kaplıdır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Blaundus Antik Kenti: Helenistik dönemin önemli şehirlerinden olan Blaundus, yarım adayı andıran şekli ile ilgi çekici bir mekandır. Şu an için SİT alan ilan edilen bölge koruma altında olup bölge içinde birçok taş mezar, tiyatro, tapınak ve çeşit çeşit yapı bulunmaktadır. Antik döneme ilgi duyanlar için ideal bir ziyaret merkezi olarak gösterilebilir. Görsel açıdan çok ilgi çekici sütunları barındırdığı için zevkli bir gezi olacaktır.

Cimcim Çeşmesi: Kimin yaptırıldığı bilinmeyen bu çeşme, mimari açıdan son derece güzel bir görüntüye sahiptir. Üzerinde çok sayıda oyna motif ve kesme taştan üretilmiş yapısı ile dikkat çeker. Ahşap çatısı olan çeşme bölgede yaşamış olan pek çok şair tarafından şiirlerinde yer verilmeye değecek kadar güzeldir.

Uşak Tarihi Evleri: İki katlı olan bu evler yapıları sebebiyle ilgi görmektedir. Hem Osmanlı mimarisi hem de Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına ait mimari özellikleri taşımaktadır.

UŞAK HAVAALANLARI

Zafer Havalimanı açıldığı günden itibaren ülkemizdeki en büyük 4. Havaalanı olarak tarihe geçmiştir. Kütahya’nın ilçesinde bulunan havaalanı Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ortak kullanımında olan ve Türkiye’deki ilk bölgesel havaalanıdır.

Uşak uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Uşak uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Ege bölgesinin sıcak şehri Uşak, Evliya Çelebi’ nin seyahatnamesine Aşıklar Diyarı olarak girmiş nadide bir ildir. Yunan başkumandanı General Trokopis’ in esir alındığı tepe olan Göğem Köyü Çamlığı, bu tepede dikilen zafer anıtına da ev sahipliği yapan Uşak, kaplıcaları ve Tarihi Camiileri ile seyahat planınıza mutlaka eklenmesi gereken bir yer. Yöresel tatları arasında Keşkek, Alacatene ve Tas Kebabı bulunuyor. Gittiğinizde Uşak yemek kültürünün lezzetlerini tatmadan dönmeyin. Siz de bu Ege kentini keşfe çıkacaksanız, Alo Bilet Hattı Uşak uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.