Van Uçak Bileti, Ucuz Van Uçak Bileti Fiyatları

Van Uçak Bileti

En Hesaplı Van Uçak BiletiVan Nüfusu: 1.070.113
Van Yüzölçümü: 3.755 km²

VAN TARİHİ

4000 yıllık bir geçmişe sahip olan Van, Anadolu’daki çok az Hitit yönetimi altına girmemiş şehirlerden birisidir. Anadolu’nun çok büyük bir kısmına hakim olan Hititler Van şehrini bir türlü Hurrilerin elinden almayı başaramamış ve şehir Hurrilerin idaresi altında kalmıştır. Hurrilerin bölgedeki etkinliğine son veren ise Urartular olmuştur. Urartular bölgeye gelerek Van şehrini ele geçirmiş ve M.Ö. 9. y.y.’da Urartu Krallığını kurmuşlardır. 250 sene boyunca Urartu Krallığı’nın merkezi olan şehir o dönemde Tuşba adıyla bilinmektedir. 250 senelik hakimiyete ise Medler son vermiş daha sonrasında ise Medlerin elinde Van şehrini Persler almıştır. Perslerin uzunca bir süre idare ettiği şehir ilerleyen dönemlerde Makedonya Krallığı’nın Anadolu’ya gelerek Büyük İskender önderliğinde geniş çaplı bir fetih politikası izlemesi sonucu Makedonların eline geçmiştir. Sonrasında ise Büyük İskender’in ölümüyle birlikte krallık yıkılmış ve Roma İmparatorluğu’nun idaresi altına girmiştir. Bu dönemde Romalılar yoğun bir şekilde Partlarla savaşmış ve bölgenin hakimiyeti için büyük uğraş vermişlerdir. Zamanla iki taraf arasında el değiştiren şehir Partların hakimiyetinde iken Sasanilere devredilmiştir. Roma ikiye ayrılıp Anadolu’da Bizans hükmetmeye başlayınca Van için Sasaniler ve Bizans arasında büyük savaşlar yaşandı. İlerleyen dönemde şehir İslam Orduları tarafından fethedildi. Zamanla tekrar Bizans eline geçen şehri Selçuklular aldı ve son olarak Osmanlı tarafından alınan o günden beri Türk toprağı olarak kabul edilmektedir.

VAN İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Son derece sert bir yapıya sahip kara ikliminin hakim olduğu şehirde kış ayları çok uzun sürmektedir. Şehirde ortalama 150 gün boyunca sıcaklık 0’ın altındadır. Van gölünün etkisi ile civar bölgelerde daha yumuşak bir iklim hakimdir. Van şehri 80 gün boyunca karla kaplı kalır ve bu son derece uzun bir dönemdir. Aynı şekilde yaz ayları kısa sürse de son derece yağışlı ve oldukça sıcak geçmektedir. Şehrin bitki örtüsü ile ilgili olarak Van gölünün önemli bir rol oynadığını söylemek mümkündür. Van gölü çevresindeki alanlarda zengin bir bitki örtüsü bulunmaktadır. Dağlık bölgeler ise çorak araziden oluşur. Şehrin %70’lik kısmı çayır ve meralardan oluşur.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Van Kalesi: Van’a gelen herkesin ilk olarak görmesi gereken bir yerdir. Urartular tarafından M.Ö. 885 senesinde inşa edilen kale son derece eskidir ve günümüze kadar gelen yapıları ile gezilmeyi ve görülmeyi hak eden bir yerdir. Tarihi mekanları gezmeyi sevenler için güzel bir ziyaret olacak olan bu kale, eski dönemler hakkında fikir verecek düzeyde bir yapıdır.

Van Gölü: Ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü, şehre gelenlerin görmeden gitmemesi gereken başlıca mekandır. Etrafında sayısız doğa güzelliğini barındıran bu göl bir nevi şehre ve bölgeye hayat vermektedir.

Dini Yapılar: Şehir zaman içerisinde çok farklı dinleri ağırlamış, uzunca bir dönem bu farklı dinlerin bir arada yaşamasına olanak tanımış bir bölgedir. Bu yüzden de çok sayıda dini yapı şehir içerisinde bulunmaktadır. Bunlar arasında Akdamar Kilisesi, St. Bartholomeus Kilisesi, Adır Adası’ndaki Adır Kilisesi, Kaya Çelebi Camii, Hüsrev Paşa Camii, Halime Hatun Kümbeti, Süleyman Bey Kümbeti, İkiz Kümbetler, Galip Paşa Kümbeti, Hasan Bey Kümbeti görülmesi gereken başlıca eserlerdir.

VAN HAVAALANLARI

Van Ferit Melen Havaalanı ülkemizin en doğusunda bulunan havaalanıdır. 1943 yılında yapılan tesis günümüzde oldukça önemli bir havaalanı olarak gösterilmektedir. Önceleri sadece iç hat seferlerine izin verilen havaalanı 2009 yılından bu yana yurt dışı seferlere de başlamış olup, ülkemizdeki ilk uydu sistemi ile iniş yapmaya izin veren mekanizma bu havaalanına yerleştirilmiştir.

Van uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Van uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin Doğu Anadolu Bölgesinde olan İran’ a sınırlı Van, farklı kültür ve toplulukların bir arada yaşayabildiği en güzide yerlerden biri. Van kedisi ve Van gölü ile meşhur olan bu il, kendi adını taşıyan kültürel varlıklarıyla süregelmiş bir bölge. Bir çok uygarlığa ev sahibi yapmış bu doğu kenti, eğer Van Kurtuluş gününe (2 Nisan) denk gelirseniz kendinizi şahane festival ve şenliklerin ortasında bulabilirsiniz. Hoşap Kalesi ve Van’ ın yerli dokuma kilimleri mutlaka görülmesi gerekenler arasında. Yöresel yemekleri ise; İlitme, Kavut, Keledoş gibi bölgeye has mutfak kültürüne sahip. Siz de bu yaban hayatı ve yeşil bitki örtüsüne sahip nadide şehri keşfe çıkacaksanız Alo Bilet Hattı Van uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.