En Uygun Zonguldak Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Zonguldak Uçak Bileti

En Uygun Zonguldak Uçak BiletiZonguldak Nüfusu: 601.567
Zonguldak Yüzölçümü: 3.306 km²

ZONGULDAK TARİHİ

Şehrin tarihi bir çok ilimizde olduğu gibi Hititlilerle başlamaktadır. Hititliler şehrin ilk sakinleridir ve bölgede uzunca bir süre hüküm sürmüşlerdir. Keza şehrin gelişiminde de oldukça önemli rol oynamışlardır. Zaman içerisinde zayıflayan ve sonunda dağılan Hititlerin yerini ilk olarak Frigya Krallığı almış, Frigya idaresi altındaki sürece son verenler ise Lidyalılar olmuştur. Aynı şekilde Lidyalıların sonunu ise Pers İmparatorluğu getirmiş ve uzun bir dönem Persler şehri yönetmiştir. Makedonya Krallığı’nın Büyük İskender önderliğinde Anadolu’ya gelerek fetih yapmaya başlaması ile Persler yıkılmış ve şehir Makedonlar tarafında yönetilmiştir. Büyük İskender’in ölümünden sonra ise bölge Pontus Krallığı tarafından ele geçirilmiştir. Aynı dönemde Anadolu’da ve Zonguldak civarlarında Bitinya, Galata, Bergama, Kapadokya gibi krallıklar hüküm sürmekteydi. Anadolu’ya gelen Romalılar Pontus, Bitinya, Galata, Bergama, Kapadokya ve daha bir çok krallığın sonucu getirmiş ve Anadolu’ya hakim olmuşlardır. Hakim oldukları alan içerisinde Zonguldak’ta yer almaktadır. İlerleyen dönemde Romalıların ikiye ayrılması ve bölgenin Doğu Roma yani Bizans’ın payına düşmesi ile şehir Bizans idaresi altına girmiştir. Zaman içerisinde Anadolu’da akınlara başlayan Selçuklular Zonguldak’ı ele geçirdiyse de 25 sene boyunca düzenlenene Haçlı Seferleri neticesinde Selçuklular Anadolu içlerine çekilmek zorunda kalmıştır. Daha sonra Bizans etkisinin azalması ile bölge Türkler tarafından ele geçirilmiştir.

ZONGULDAK İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehir tam anlamıyla Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Bunun yanı sıra Balkanlardan gelen soğuk hava dalgaları Zonguldak’a kadar ulaşmakta ve şehrin kış aylarını Doğu Karadeniz illerinden çok daha sert yaşamasına sebep olmaktadır. Şehir her mevsim yağışlıdır fakat kıyılardan iç kesimlere doğru gidildikçe yağış miktarı azalmaktadır. Aynı zamanda Zonguldak ve civarı Karadeniz’in en soğuk bölgesidir. Şehir bitki örtüsü bakımında çok zengindir. Neredeyse % 65’lik kısmı ormanlarla kaplı olan şehirde çok çeşitli bir orman canlısı topluluğundan söz etmek mümkündür.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Kızılcapınar Baraj Gölü: Kızlar Çayı olarak bilinen akarsuyun etrafına yapay olarak inşa edilmiş bu gölün etrafı tam anlamıyla cennetten bir köşe gibidir. Muhteşem doğa güzelliklerini barındıran bölge piknik yapmak için idealdir ve mutlaka görülmesi gerekmektedir.

Halil Paşa Köşkü: Çok sayıda arkeolojik eserin sergilendiği Ereğli Müzesi içinde bulunan köşk 2. Abdülhamit’in sancak beyi Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Romai Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda tarihi eser vardır.

Gökgöl Mağarası: Oldukça gizemli bir yapıya sahip olan bir mağara sarkıtlarıyla ünlüdür. Bulunduğu bölge için önemli turistik merkezlerden birisi olan Gökgöl Mağarası, şehre gelenlerin mutlak surette ziyaret etmesi gereken eşsiz bir yerdir.

Kozlu Kaplıcası: Şifa saçan bir yer olarak bilinen Kozlu Kaplıcası, sularının acı ve ılık olması sebebiyle mide ve bağırsak rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Bu yüzden de özellikle sağlık turizmi konusunda ülkemizde önemli bir yere sahiptir.

ZONGULDAK HAVAALANLARI

Zonguldak Çaycuma Havaalanı 2007 yılından bu yana hizmet vermektedir. Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yapıla havaalanı, şehirde belli dönemlerde Almanya’ya işçi olarak gidenlerin vatanlarına rahat dönebilmeleri adına önemli bir hizmet sunmaktadır. Hem yurt içi hem de yurt dışı seferlere izin verilen bir havaalanıdır.

Zonguldak uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Zonguldak uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin Karadeniz bölgesinde olan Zonguldak, tarihi sonsuz ve sınırsız bir il olarak anılır. Çaycuma yoğurdu, devrek simidi Zonguldak’ a has yiyeceklerdir. Karadeniz Ereğlisinde yetişen Osmanlı çileği mutlaka tadılması gereken yiyeceklerden biri. Yaylaları ve sahil boyu yürüyüşleri de yapılmadan dönülmemesi gereken bir diğer etkinlik. Zonguldak sahil boyu çay/simit sefası, güneş ve denize karşı yapılabilecek en dinlendirici aktivitelerden biri. Siz de bu huzur ve tatil cennetini keşfe çıkacaksanız Alo Bilet Hattı Zonguldak uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.